Index odpovědného úvěrování organizace Člověk v tísni:


Index odpovědného úvěrování dělí banky i nebankovní společnosti do pěti skupin, a to dle různého počtu hvězdiček - čím více hvězd, tím odpovědnější chování poskytovatele směrem k zákazníkům. Čtyři hvězdy značí přijatelnou cenu a žádné záludnosti v obchodních podmínkách. Férové jsou i tříhvězdičkové společnosti, v některých aspektech by však ke klientům mohli být vstřícnější.

Index porovnává 37 poskytovatelů nezajištěných spotřebitelských úvěrů s licencí České národní banky a hodnotí je pomocí 14 parametrů z oblasti nákladů, transparentnosti a klientské vstřícnosti. 


Náklady - Srovnání, kolik lidé zaplatí za úvěr za standardních podmínek, a jaké náklady na ně čekají, pokud nebudou schopni splácet. Největší pozornost právě věnují těmto nákladům při celkovém hodnocení.

Transparentnost - rozsah a přehlednost poskytovaných informací na webu poskytovatelů půjček

Klientská vstřícnost a odpovědné úvěrování - jak důkladně poskytovatelé půjček posuzují schopnost půjčku splatit.

Seznam 15 nejlépe hodnocených poskytovatelů


Za 50 000,- půjčku se splatností jeden rok zaplatíte navíc od 1 700,- až do 180 tisíc.

Za půlroční nesplácení 50 000,- půjčky jsou náklady při prodlení od 7 200,- až do 185 tisíc.

Seznam 15 nejlépe hodnocených poskytovatelů

Využíváme informace o férovosti spotřebitelských úvěrů, které pravidelně hodnotí nezisková organizace Člověk v tísni. Toto hodnocení zahrnuje ceny, sankční poplatky, transparentnost informací pro klienty a postupy věřitelů vůči dlužníkům, kteří mají problémy se splácením. Nejsme součástí organizace Člověk v tísni, ale využíváme jejich hodnocení.